Paramotor Eğitimi - İnter Yamaç Paraşütü

Paramotor Eğitimi

KİMLER KATILABİLİR?
Başvuru koşullarını inceleyiniz.
EĞİTMENLER
Burhan Felek ve Gizem Aydoğan
SON BAŞVURU SÜRESİ
31 Aralık 2022
KATILMAK İÇİN
Kurs Katılım Formu

B

irçoğumuzun çocukluk zamanlarında bulutları poşetlere koyup eve götürmek gibi hayalleri vardır. Kimileri için bunlar büyüdükçe gerçeklik algısıyla beraber yok olup giderken gökyüzüne karşı ilgisi olan diğer grupta bulunan bireyler ilgilerinin üzerine giderek kendilerini bu konuda daha ileri hale getirmeye çalışmaktadır. Bu ilerleme sayesinde bulutlara daha çok yakınlık kurmak mümkün duruma gelmektedir. Yamaç paraşütü sayesinde bireyler gökyüzünde bir kuş gibi süzülürken bulutlara en yakın konuma gelerek hayallerine yakınlaşmaktadır. İleri seviyelere gelen bireyler ise daha sonrasında paramotor eğitimi alarak bu konuda daha farklı deneyimleri de yaşama fırsatı bulabilmektedir. Gökyüzünde bulunmanın sanıldığından birçok farklı yönü bulunmaktadır.

Yamaç paraşütü sayesinde rüzgârın akışına kapılarak havada süzülmek, rüzgârın o sıcak ve hafif dokunuşunu cildinizde hissetmeniz mümkün bir durumdur. Hatta kimi insanlar bu durumu ilerleterek hava sporu olarak bilinen paraşütü akrobasi hareketleri yapmak adına gerçekleştirmektedir. Bu anlamda sporcu olan birçok insan bulunmaktadır. Yalnız bu durum yamaç paraşütü ya da paramotor kullanımı sağlamak için eğitim alınması gerektiği anlamına gelmemektedir. Tandem uçuşlar sayesinde bireyler hiçbir eğitim almaksızın pilotlarla birlikte uçuşlar gerçekleştirebilmektedir. Ancak bu konuda bir ilerleme sağlayarak bulutlara ulaşma konusunda yalnız bulunmak isteyen bireyler paramotor eğitimi ya da pilot eğitimi alarak kendilerinde gelişmelere sebebiyet vermekte ve bu alanda kendilerini son derece bilgili, donanımlı hale getirebilmektedirler.

Bulutlara Ulaşma Noktasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bulutlara ulaşma ve onlara dokunabilme hayali herkes tarafından gerçekleştirilmesi istenen türdendir. Bundan dolayı birçok insan gerekli durumları göz önüne almaksızın hayalini gerçekleştirmeye de çalışmaktadır ancak bu durumda dikkat edilmesi gereken kimi durumlar vardır. Bunlar:

  • Paraşüt yapma konusunda kesin bir kararlık sağlanmalı
  • Kalp, tansiyon, astım veya psikolojik bir rahatsızlığın olmaması
  • Cesaretin kesin olarak toparlanması ve aynı zamanda kontrol altında tutulabilmesi
  • Eğitim alınacaksa eğer eğitim grubuna ve eğitimciye tabi kalmak gelmektedir.
  • Tüm bu koşullar sağlandığı müddetçe tandem uçuşlar ya da paramotor eğitimi, pilot eğitimi daha sağlıklı gerçekleşerek bireylere daha fazla katkı sağlayabilme adına fırsatları da doğurmaktadır.

Bireylerin yamaç paraşütü ya da paramotor uçuşları sırasında dikkat etmesi ve uyması gereken kurallar elbette ki bunlarla sınırlı değildir. Kişiler eğitimcilerinin söylediği her duruma ayak uydurarak uyumlu bir kişi olması gerekmektedir. Çünkü gerçekleştirilen spor diğerlerinden farklılık göstererek yanlış bir hareket durumunda ne yapılacağını bilemez duruma gelmek mümkündür. Kişinin sağladığı koşulların dışında uçuşları gerçekleştiren kulüp ya da kurumlarında oluşturması gereken hususlar bulunmaktadır. Özellikle paramotor eğitimi ya da başlangıç eğitimleri sırasında bu konulara dikkat edilmeli bu sayede doğru bilgilendirmeler yapılabilmektedir. Kulüpler ekipmanlar noktasında eksiksiz bir oluşum ortaya koymak zorundadır aynı zamanda katılımcılara her bir ekipman konusunda tam ve eksiksiz bilgilendirme yapılmak sonuçları olumlu olarak etkilemektedir.

Paramotor Eğitimleri: Teorik Bilgi + Uygulama Eğitimi

Yamaç paraşütü konusunda kendisini gerekli olarak uygulamaya tabi tutmuş ve ilerletmiş bireyler bir müddet sonra daha farklı durumlara ulaşmayı istemektedir. Bunun sonucunda artık bireysel uçuşlar yapmak ya da bir eğitimci noktasına gelmek isteyen bireyler çeşitli eğitimlere girmektedir. Pilot eğitimleri, termik eğitimi gibi birçok farklı eğitim bulunmaktadır. Ayrıca yamaç paraşütünün bir farklı boyutu olarak gerçekleştirilen paramotor uçuşları konusunda da çeşitli paramotor eğitimi verilmektedir. Kulübümüz de sizlere paraşüt konusunda yardımcı olmak isterseniz tandem uçuşlar isterseniz eğitim alabilmeniz adına hizmetler sunmaktadır. Bulutlara ulaşma konusunda hayallerinizi gerçekleştirmeye bizler sayesinde bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

Paramotor eğitimi sırasında gerçekleştirdiğimiz birkaç farklı adım bulunmaktadır. Öncelikle bu eğitim teorik eğitim ve uygulama olarak ikiye ayrılmakta ve buna göre adım adım ilerleme de bulunmaktadır. Buradaki amacımız sizlerin öğrenimini daha emin adımlar üzerine kurmak amacıyla oluşturulmaktadır. İzlediğimiz diğer adımlar özetle:

  • Karada teorik anlamda ekipmanlar hakkında
  • Farklı kalkış teknikleri hakkında
  • Meteoroloji ve hava trafiği hakkında
  • Paramotor kullanımı ve frenleme noktaların hakkında teorik bilgiler aktarılır.

Daha sonra simülatör yani gerçek uçuş yaparcasına eğitimler verilerek oluşabilecek olumsuz noktalar konusunda da örnekler sunarak en iyi şekilde hazırlık yapılmaktadır. Son adım olarak tandem olarak paramotor uçuşları gerçekleştirilerek eğitimin sonuna yaklaşılarak gerekli aktarımların verilmesiyle son bulmaktadır.

Canlı Destek
Canlı Destek
Türkiye Geneli Yamaç Paraşütü Uçuşları
Merhaba !
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?