Uzman Pilot Eğitimi - İnter Yamaç Paraşütü

Uzman Pilot Eğitimi

KİMLER KATILABİLİR?
Başvuru koşullarını inceleyiniz.
EĞİTMENLER
Burhan Felek ve Gizem Aydoğan
SON BAŞVURU SÜRESİ
31 Aralık 2022
KATILMAK İÇİN
Kurs Katılım Formu

İ

nsanlar yaşadıkları anlardan, bulundukları kargaşa durumundan uzaklaşmayı gün içinde oldukça fazla istemektedir. Bu durumda kaçış noktası bulmak, insanlardan uzaklaşabilecek alanlar bulmak neredeyse imkansızdır. Ancak sizlerin bu isteklerini gerçekleştirebileceği bir alan bulunmaktadır. Gökyüzünde kuşlarla buluşmak ve insanlardan uzak bir şekilde özgürlüğe kavuşmak yamaç paraşütüyle mümkündür. Gerçekleştirilecek bu uçuşlar sayesinde bireyler herkesten uzaklaşarak sadece kendisini dinleyebilmekte aynı zamanda doğanın tadını başka açılardan da çıkarabilmektedir. Kişiler uçuşlarını başta eğitim gerekmeksizin tandem bir şekilde gerçekleştirebileceği gibi zamanla uçuşlardan alınan zevkten dolayı kişiler kendini ilerletmek ve bu alanda geliştirmek isteyebilmektedir. Başlangıç eğitimi, pilot eğitimi ve son olarak uzman pilot eğitimi sayesinde gelişim gösterebilmek mümkündür.

Yamaç paraşütü uçuşları gerçekleştirebilmek adına çok ekstrem durumların gerçekleşmesi ve hazırlık yapması gerekmez. Kimi kurum ya da kulüpler bu anlamda gerekli malzemeleri bireylere kiralayarak ve pilotlarla uçuşlar gerçekleştirebilmektedir. Uçuşların gerçekleştirilebilmesi için gerekli malzemeler ve durumlar:

 • Gerekli uygun paraşüte sahip olmak

 • Uygun kıyafetlere göre giyinmek

 • Birtakım fiziksel hareketleri yapabilmek

 • Uçuşların gerçekleştirilebileceği uygun bir alana sahip olmak yeterlidir.

Tüm bu durumlar gerçekleştirildiği müddetçe uçuşların gerçekleşmesi adına engel teşkil edecek bir durum bulunmamaktadır. Bireyler ilk adımı attıktan sonra çoğu kez tekrar uçuş yapmak istemekte hatta gerekli uzman pilot eğitimi alarak uçuşları bireysel ve bilinçli bir şekilde yapmayı istemektedir.

Yamaç Paraşütü Uçuşları Nasıl Olmaktadır ve Uzmanlık Gerektirmekte Midir?

Yamaç paraşütü uçuşları aslında hava sporu olarak yapılmaktadır. Bu uçuşlar kimi durumlar için akrobatik hareketler yapılmakta kimi durumlar içinse gayet normal ve ekstrem durum olmaksızın uçuşun keyfini çıkarabilmek adına yapılmaktadır. İlk düzey uçuşlar için bireyler eğitimi alamadığından uzman pilotlarla birlikte tandem olarak ikili uçuşlar gerçekleştirilmektedir. Tandem uçuşlar pilot ve uçuş yapmayı dileyen kişiyle gerçekleştirilmektedir. Bu durumda eğitim gerekmediği gibi uçmak isteyen bireylerin engel durumları da çoğu zaman sorun teşkil etmemektedir. Gerekli koşullar sağlandığı müddetçe her birey uçuş gerçekleştirebilmektedir. Ancak ilerleyen zamanlar içerisinde bu bireylerin uzmanlaşma gibi bir isteği doğuyorsa uzman pilot eğitimi alması zorunlu hale gelmektedir.

Hava sporunda uzmanlaşmak adına bireylerin birçok sebebi olabilmektedir. Gerek bireyin yalnız ve tek bir şekilde uçuşları gerçekleştirmek istemesi gerekse bu alanda bir kazanç sağlayabilmek adına pilot olmak istemesi başlıca sebeplerin başındadır. Ancak ülkemizde giderek artan yamaç paraşütü merakı bir sebep olmaksızın sadece hobi olarak da uzman pilot eğitimi almaya sebep oluşturmaktadır. Kişiler bazı durumları gerçekleştirdiği takdirde belirli kurum ya da yamaç paraşütü kulüplerinin gerçekleştirdiği eğitimlere girerek bu koşulda gerekli bilgileri hem teorik hem uygulamalı şekilde alabilmektedir. Her kurumun vereceği eğitim sistemi farklı olabileceği gibi aktarılacak bilgiler genel anlamda elbette ki benzerlik göstermektedir önemli olan bireye nasıl davranıldığı ve gerekli ortamın nasıl oluşturulduğudur.

Uzman Pilot Eğitimi Nasıl Gerçekleştirilmelidir?

Verilecek herhangi bir konudaki eğitim büyük bir hazırlık gerektirmeli ve en önemlisi doğru kişiler tarafından verilmektedir. Günümüzde yamaç paraşütüne artan eğilimden dolayı birçok kişi kendisini yeterli eğitimci olarak gördüğünden uzman pilot eğitimi verebilmektedir. Ancak yapacağınız ufak bir araştırma sonunda bu sporda oldukça bilindik hocaların bırakın yamaç paraşütü konusunda yeterli bilgiyi vermeyi insana insan gibi davranmadığına da şahit olabilmektesiniz. Bu yüzden uzman pilot eğitimi ya da diğer yamaç paraşütü eğitimlerini alabilmek adına doğru kişilerle anlaşma gerçekleştirmek büyük önem taşımaktadır. Bu sayede hedeflenen ilerleme sağlanıp bireyde gelişim gözlemlenebilmektedir.

Bizler uzman pilot eğitimi verebilmek adına belirli alanlar ve durumlar oluşturmakta ve hedeflenen doğrultuda adım adım ilerlemekteyiz. Bireylerin uzman pilot eğitimi alabilmesi adına gerekli koşulları gerçekleştirmesi gerekmektedir. Bunlar:

 • Belirli saatler aralığında yamaç paraşütü yapmak

 • SIV eğitimi almak

 • Termik eğitimi almak

 • Başlangıç eğitimi/ pilot eğitimi almak olmaktadır.

Eğer bu durumlardan herhangi birini gerçekleştirmediyseniz sorun değil, bizler sizlere bu eğitimleri verme konusunda da gerekli imkanları sağlamaktayız. Eğitimler alınarak hazır konuma gelen bireylere belirlenen günler içerisinde uzun eğitimler vererek en iyi profesyonelliği sağlamaktayız. Teorik eğitimlerimizle birlikte uygulanabilir eğitime de uzunca vakit ayırmaktayız. Bunların dışında rüzgar ve bulut gözlemleri yaparak termik koşullar konusunda da incelemeler bulunarak eğitimlerimizi tam olarak gerçekleştirmekteyiz.

Yamaç Paraşütü P5 Eğitimi İçin Gereken Ekipmanlar Nelerdir?
 • Özellikle ayak bileğini koruyabilmesi için bot veya spor ayakkabı
 • Rüzgarlık (Rüzgarı engellemesi için)
 • Uzun kol tshirt
 • İnce eldiven (Tercihe bağlı parmak ucu açık da olabilir)
 • Dizlik
 • LTF / EN – B tipi paraşüt
Yamaç Paraşütü Termik Eğitimi İçin Gerekli Evraklar
 1.  Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi,
 2.  Adli sicil kaydı kursun başlamasından en fazla 6 ay önce alınmış olmalıdır, 18 yaşının altındaki     kişilerden alınmaz. (Adli Sicil kaydında her hangi bir nedenden yargısı devam edenle, taksirli suçlar dışında kalan suçlardan hüküm giymiş olanlar kursa kabul edilmezler.)
 3.  Kan grubu belgesi, (Ehliyet/Nüfus Cüzdanı üzerinde belirtilmiş ise yeterlidir.)
 4.  Öğrenim durum belgesi, taahhütname, 18 yaşını doldurmamış olanlar için ayrıca velisinden imzalı ve noter onaylı muvafakatname belgesi getirirler.
 5.  Son 6 ay içinde çekilmiş 6 adet vesikalık fotoğraf. Uçuş kaza sigortası ya da sigorta bedelini ilgili hesaba yatırdığına ilişkin banka dekontu,
 6.  Aile hekimliğinden Yamaç paraşüt Sporu Yapabilir ibareli rapor almış olmak. Sorumlu öğretmen gerekli görmesi halinde Tam teşekküllü bir hastaneden “Uçuş ve Atlayışa Elverişlidir” ibareli heyet raporu talep edebilir.
 7.  Sertifika arkasına yapıştırılmak üzere THK pulu almak,
Canlı Destek
Canlı Destek
Türkiye Geneli Yamaç Paraşütü Uçuşları
Merhaba !
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?