Tekirdağ Yamaç Paraşütü


Özgürlüğüne düşkün, bulutlara ulaşmak isteyen ve bir doğa aşığı olan her bireyin başvurmak isteyeceği bir hava sporudur: yamaç paraşütü. Yapılacak olan uçuşlar sayesinde bireylere bulutlara ulaşarak gökyüzünün maviliğinde kaybolacak hatta kimi zaman kuşlarla birlikte uçuşlar gerçekleştirecektir. Ülkemiz dışında oldukça geniş bir kitleye hitap eden yamaç paraşütü ülkemizde de giderek önem kazanmaktadır. Özellikle Ölüdeniz civarlarında yayılmaya başlayan bu spor günümüzde birçok şehirde gerçekleşmektedir. Tekirdağ yamaç paraşütü açısında da tercihler arasında yer alan şehirler arasında gelmektedir. Uygun alanların bulunmasıyla beraber uzman pilotlarla birlikte bu uçuşlar rahat bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.Yamaç paraşütü sporu birçok insanın yapmak istediği ancak bir o kadarda çekindiği sporlar arasında gelmektedir. Bunun sebeplerinden tabi ki ilki güvenlik ve yükseklik açısından olmaktadır. Ancak bu uçuşları gerçekleştiren kulüplerin bu alanda gerçekleştirdiği çalışmalar ve aynı zamanda oluşturdukları bilinç sayesinde uçuşlar oldukça rahat bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Paraşüt uçuşları gerçekleştirmek isteyen bireylerin bu alanda uzman kişilere başvurması gerekmektedir. Tekirdağ yamaç paraşütü konusunda etkili ve bilgili olan kişiler başvuruda bulunan ve aynı zamanda koşulları sağlayan her insan uçuş gerçekleştirebilmektedir. Sağlanması gereken koşullar:

  • Kalp hastası,
  • Tansiyon hastası
  • Sara hastası vb. hastası
  • Madde bağımlılığı olmaması gerekmektedir.

Bu anlamda hiçbir sorunu olmayan her birey engel göz edilmeksizin yamaç paraşütü gerçekleştirebilmektedir.

Tekirdağ Yamaç Paraşütü Alanları

Ülkemiz yükselti açısından belirli bir noktada bulunmakta ve bu sayede yamaç paraşütüne uygun birçok kalkış ve iniş alanı da bulunmaktadır. Bu sayede yamaç paraşütü konusunda ilgisi olan her birey çeşitli kulüplere başvurarak uygun alanlarda uçuş gerçekleştirilmektedir. Kulüpler bu alanlara ulaşmada ya da gerekli ekipmanları kiralama konusunda yardımcı olmaktadır. Bunun dışında daha önce uçuş yapmamış kişilerin eğitim gerekmeksizin uçmasına olanak sağlamaktadır. Tekirdağ yamaç paraşütü yapabilmek için eğitimi olmayan bireyler pilotla birlikte tandem uçuşlar gerçekleştirebilmektedir. Bunun dışında eğitimi olan bireylere de toplu uçuşlar yapabilmek ya da gerekli alana ulaştırabilmek adına yardımlar oluşturmaktadır.

Tekirdağ yamaç paraşütü denildiğinde akıllara iki alan gelmektedir: Uçmakdere ve Yeniköy. Uçmakdere, Şarköy ilçesine bağlı bir köydür. Özellikle ailecek gelebilecek bir alan olan Uçmakdere yamaç paraşütü için oldukça uygun bir alandır. Bu alanda yapılacak uçuşlar sonrasında iniş alanı plaja olmaktadır. Ayrıca plajda bulunan açık hava restoranlar sayesinde Tekirdağ’ın meşhur yiyecek ve içeceklerine müthiş bir manzara eşliğinde kavuşup basit ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Bunun dışında yaz aylarında piknik yapabilir aile, arkadaşlık saadetini arttırabilirsiniz. Bir diğer uçuş alanı Yeniköy’dür. Yeniköy ise özellikle Tekirdağ merkezine yakın bireyler tarafından tercih edilmektedir. Tekirdağ merkezine bağlı olan bu köyde uçuşlar rahatlıkla yapılabilmektedir. Tekirdağ merkeze 20 km uzaklıkta bulunan bu köy doğal güzelliği ve temiz oluşuyla sizi kendine hayran edecektir.

 


Tekirdağ Yamaç Paraşütü İçin Yapmanız Gerekenler


Yamaç paraşütü yapmaya karar veren bireylerin yapması gereken belirli başlı yönergeler bulunmaktadır. Aslında yapılması gereken şeyler bireyler tarafından karşılanması zor olan durumlar değildir ve çoğu da Tekirdağ yamaç paraşütü kulüpleri tarafından karşılanmaktadır. Oluşması gereken durumlar:

  • Varsa paraşütünüzü uygun getirmeniz (kiralayabilirsiniz)
  • Uçuşa uygun kıyafetler tercih etmeniz (bu konuda bilgi alabilirsiniz)
  • Uygun ayakkabı tercihi yapmak
  • Kulüpler tarafından yeterli başlangıç bilgisi almak

Sağlanan her türlü durum neticesinde yamaç paraşütü yapılabilmektedir. Bizler de sizlere yamaç paraşütü konusunda elimizden geldiğince fırsatlar sunmaktadır. Sahip olduğumuz her deneyimi uçuşlarımız sırasında göz önünde bulundurarak güvenli uçuşlar sağlamaktayız.

Bizler oluşturduğumuz grubumuz neticesinde deneyimli ve uzman kişiler bulundurmaktayız. Oluşturduğumuz bu ortam içerisinde başvuruları alarak bireylerin sağlık açısından sorun olmadığı konusunda kesinleştirme yapmaktayız. Kalp, tansiyon gibi durumlar dışında engeli bulunan bireylerimize uçuşlar yaptırabilmekteyiz. Uçuş yapacak kişileri belirledikten sonra grup kişilerine yer ve zaman konusunda bilgilendirme yapmaktayız. Uçuş gününde buluşulduğunda uçuş öncesi öncelikle alandaki bireylere uçuşun nasıl olacağı, sürecin nasıl ilerleyeceği konusunda bilgi verilmektedir. Ekstra uzun uzadıya bilgi gerekmeksizin uçuşlar gerçekleştirilmektedir. Tekirdağ yamaç paraşütü yapmak isteyen bireyler daha sonra uçuşlara hazır hale gelmekte eğitimi olan kişiler bireysel ilk defa uçuş gerçekleştirecek kişiler ise tandem uçuşlar sayesinde gökyüzüne doğru süzülmektedir. Oluşturduğumuz güvenlik çerçevesinde bireyler uçuşlarını gerçekleştirebilmektedir.