SIV Eğitimi

Bulutların üzerinde dolaşmak ve bir kuş gibi süzülebilmek isteyenlerin en çok başvurduğu spor yamaç paraşütüdür. Özgürlüğüne düşkün olan bireylerin özellikle cesaret göstererek başvurdukları bu hava sporu sayesinde kendinizi hayatınızdan birkaç saat ara vererek kafanızı dinlemek üstelik özgürlüğü en uç noktalarda hissetmeniz mümkündür. Bu sporu yapabilmek hatta isteyebilmek herkes tarafından gerçekleştirilen bir durum değildir. Yamaç paraşütü gerçekleştiriliş durumundan ötürü kaza ihtimallerini de içeren bir spor olduğundan her birey bu duruma kendini tam olarak teslim edip gerçekleştirme durumuna girmeyebilmektedir. Ancak bireyler kaza durumlarına hazır olabilmek ve bu gibi anlarda kendilerini olumsuz durumlardan nasıl koruyabileceklerine dair SIV eğitimi alabilmektedir.

Yamaç paraşütünü bireylerin gerçekleştirebilmesi adına belirli hususları karşılaması gerekmektedir. Hava sporu herkes tarafından gerçekleştirilemeyecek kadar korkutucu değildir ancak bu sporun en güvenilir şekilde gerçekleşebilmesi adına önlemlerin alınması en uygun olan noktadır. Bu amaçla çıkıldığında bireylerde eğer:

  • Kalp hastası

  • Sara hastası

  • Tansiyon hastası

  • Yükseklik korkusu gibi durumlar varsa bireyler uçuşa uygun olmadığından riskli durum oluşturulmak istenmemektedir.

Sayılan durumlara sahip olmayan bireyler uçuşa hazırdır. Hatta ilk uçuşlar tandem olarak gerçekleştirilmekte yani bir pilotla birlikte güvenli şekilde ortam oluşturulmaktadır. Pilotlar ya da tek uçuş gerçekleştiren bireylerin beklenmedik durumlarla karşılaması mümkündür. Bu gibi durumlarda en az zararla kurtulabilmek ve nasıl davranılabileceğine dair bilgiler SIV eğitiminde verilmektedir.

SIV Eğitimi Nedir?

Bireylerin yamaç paraşütü gerçekleştirmekten korktukları noktalarında başında havada herhangi bir sebepten ötürü gelebilecek kazalardan kaynaklanmaktadır. Aslında bakıldığında hem ülkemizde hem dünya üzerinde yamaç paraşütü sırasında gelebilecek kaza oranları oldukça düşüktür. Hatta bu sebepten ölen insanların sayısı oldukça azdır. Ancak bu durum gerçekleşebilecek kaza durumlarında ne yapılması gerektiğine dair bilginin verilmesini gereksiz saymamaktadır. Bu yüzden SIV eğitimi verilmektedir. SIV açılımına bakıldığında Simulation d'Incident en Vol anlamına gelmektedir. Türkçe anlam olarak da uçuş sırasında gerçekleşebilecek istenmeyen durumların canlandırılması hatta simülasyonu diyebiliriz. Bu sayede bireyler bu tarz durumları isteyerek yaşamakta buna göre hareket etmektedir.

Eğitim anlamında bakıldığında kişiler yamaç paraşütünü daha güvenli hale getirebilmek adına çeşitli derslere başvurmaktadır. Bulunan birçok yamaç paraşütü kurumu ya da kulübü bu anlamda
SIV eğitimi vermektedir. Doğru ve güvenilir bir eğitimciyle anlaşarak bu anlamda eksiklikleri gidermek ve en kötü ve zorlu koşullara dahi bireyin kendini hazır etmesi önemlidir. Bu sayede ancak kendine güveni de artabilmekte ve uçuş sırasında başına gelebilecek iyiden kötüye her duruma karşı hazırlıklı hale gelebilmektedir. Yaşanacak durumlar neticesinde bireylerin zarar alma durumları da giderek azalmakta ve can sağlığı da en iyi şekilde bilinçle sağlanacaktır. Yamaç paraşütü bu sayede daha çok güvenli hale gelebilmekte ve bireyler daha rahat şekilde bu hava sporuna yönelebilmektedir.

 

SIV Eğitimi Hangi Koşullarda Nasıl Verilmektedir?

Yamaç paraşütünün uygulanabilir olması adına bireylerin kimi özellikleri karşılaması ve sağlaması gerektiğini söylemiştik. Ancak aynı zamanda ortamın ve araçlarında buna uygun olması gerekmektedir. Bir yamaç paraşütünü gerçekleştirebilmek adına:

• Kullanılacak paraşütün uygunluğu

• Uçuş için kalkış ve iniş alanının uygunluğu

• Rüzgârın gerekli ve istenilen şekilde bulunması

• Gerekli malzemelerin eksiksiz olması (hatta bireyin ayakkabılarına kadar) bu durumun sağlanması ve uygun olması gerekmektedir.

Bu durumlar gerçekleştiği sayede zaten bireyler olumsuz bir durumlar karşılaşmayacaklardır. Ancak SIV eğitimi her duruma karşı oluşturulmaktadır. Uçuş sırasında olduğu gibi SIV eğitimi içinde gerekli ortam ve atmosfer oluşturulmalıdır.

Bizler, SIV eğitimi sırasında bireylerin en az zararla hatta yara bere almadan durumu kavraması ve öğrenebilmesi adına su üzerinde uçuşlarımızı gerçekleştirmeyi dileriz. Su üstünde yapılan uçuşlar kara alanlarında yapılana göre daha zararsız olmaktadır. Bireyler uçuş esnasında birçok komplike durumla karşılaşacağından en kötü durumda aşağı iniş sırasında zarar almaması büyük önem taşımaktadır. Bunun dışında eğitimlerimiz sırasında çeşitli kaza durumları hakkında bilgiler verilmekle beraber kanatları daha etkili nasıl kullanılır, nasıl durumlarda ne gibi manevralar yapılmalıdır gibi bilgiler de sunulmaktadır. Bilgilerin karada verilmesinden sonra uçuşlara uygulamalı olarak geçilmekte ve uçuş sırasında da irtibat kopmadan telsiz haberleşmesi sağlanmaktadır. Verilen eğitimlerimiz sonucunda bireyler en iyi şekilde uçuşlara ve zorluklara hazır hale gelmektedir.