Başlangıç Eğitimi

Yaşadığımız hayattan çoğu zaman sıkılmakta ve insanların gerekli gereksiz zorluklarından karmaşasından boğulmaktayız. Özümüze dönerek doğaya karışmak en azından doğaya bir adım daha fazla yaklaşabilmek adına düşünce ve hayallere kapılabilmekteyiz. Her ne kadar hayatın karmaşasından uzaklaşabilmek adına alanlarımız giderek azalsa da gökyüzü hala insan eli değmemiş kadar sakin ve güzel! Tam olarak bireylerin sakinliğini ve huzuru sağlayarak bulutlara dokunabildiği gökyüzünün maviliğinde huzura erdiği alanlardır. Bu alanlara yamaç paraşütü sayesinde ulaşan kişiler huzurun tadını aldıktan itibaren bu uğraşı bırakmamakta aksine başlangıç eğitimi, uzman eğitimi alarak giderek gelişim göstermekte kendini bu spora adamaktadır. İnsanlar arasında bu durum giderek artmaktadır. 


Yamaç paraşütü, bireylerin havada sakin bir şekilde süzülerek gökyüzünün tadını çıkarmasını sağladığı ya da tam tersine akrobatik hareketlerini gerçekleştirebildiği bir hava sporudur. Kişilerin kendilerine yönelik belirlediği amaçlar noktasında bu uçuşlar farklılık gösterebilmektedir. Ancak bilinen gerçek şu ki bu hava sporu sayesinde bireyler kendilerini giderek özgürlük hissine bağlı olarak bu alana yönelmektedir. Bu yönelmeler ülke genelinde de giderek artmakta ve bireyler yamaç paraşütü pilotu olabilmek adına çeşitli başlangıç eğitimi almaktadır. Alınacak eğitimler sayesinde yamaç paraşütü konusunda farklı ve gerekli bilgileri edinen bireyler bu konuda uzmanlık sağlayarak gerekli koşullar sağlandıktan sonra belki de diğer bireylere eğitim verebilecek konumlara gelebilmektedir.

Yamaç Paraşütü Nasıl Gerçekleştirilir ya da Gerçekleştirilmelidir?

Gökyüzünde bulunmak ve kuşlarla beraber süzülme fikri herkese cazip gelen bir durumdur. Ancak bakıldığında bu durum gerçekleştirilirken gerekli durumların oluşturulması gereklidir. Bu sayede yapılacak uçuşlar güvenli hale gelebilmekte ve en ufak sorun çıkmamaktadır. Yamaç paraşütü gerçekleştirebilmek adına gerekli koşullar uçuşa ve bireye yönelik olarak iki ayrı başlık altında sunulabilmektedir. Bireysel gerçekleştirilmesi gerekenler:

  • Kişiler paraşütlerine sahip olmalı

  • Uçuşa uygun kıyafetler giyinilmeli

  • Uçuş sırasında problem teşkil edecek sağlık sorunlarına sahip olmamalı

Uçuşu sağlamak adına ortamdan kaynaklanması gerekenler ise; gerekli rüzgâr ve termik oluşumların uygun oluşu, iniş ve kalkış yapılacak alanların uygunluğu oluşmalıdır. Sağlanan koşullar neticesinde uçuşlar da başlangıç eğitimi de verilebilmektedir.

Yamaç paraşütleri en başta hiç deneyim gerçekleştirmemiş bireyler için tandem uçuşlarla birlikte profesyonel pilotlar tarafından gerçekleştirilebilmektedir. Pilotlar gerekli birkaç bilgiyi verdikten sonra uçuş sırasında tüm durumları kontrol altında tuttuğundan bireye sadece uçuşun tadını çıkarmak kalmaktadır. Ancak yeterli zaman geçtikten sonra kişiler tüm kontrolleri de eline almak isteyeceğinden başlangıç eğitimi alarak pilotluğa adım adım ilerlemektedir. Alınan temel eğitimler neticesinde öncelikle tek uçuşlar yapma konusunda bireyler teorik ve uygulamalı eğitimler almaktadır. Bu sayede paraşüt ve uçuş konusunda daha fazla deneyim ve bilgi alarak bu alana daha fazla yönelim sağlamaktadır. Kişiler ilgilerini bu sayede pekiştirerek kendilerini pilotluğa hazır hale getirmektedir.

Pilot Olabilmek Adına İzlenmesi Gereken Adımlar

Paraşüt bireylere gerekli özgüveni de sağlayabilmek adına önemli bir adım olabilmektedir. Başlangıçta tandem uçuşlarında her ne kadar bireyler gerekli kontrolleri sağlayamasa da ilerleyen dönemler içerisinde kontrolü elinde tutmak isteyen kişiler için başlangıç eğitimi verilmektedir. Başlangıç eğitimi sayesinde bireyler kontrolleri elindeyken bireysel olarak uçuşlar sağlamaktadır. Bu uçuşlar sayesinde kişiler gerekli tedbir ve koşulları korumakta ve bu durum başarabilme duygusuyla birlikte özgüveni de giderek geliştirmektedir. Bunların yanı sıra psikolojik açıdan da uçuşların bireylere rahatlık sağladığı çoğu uçuş yapmış kişiden duyulmuş bir durumdur. Hatta bu yüzdendir ki kişiler şehrin sıkıcılığından kurtulabilmek adına defalarca bu uçuşları gerçekleştirebilmektedir.

Yamaç paraşütü alanında kendisini gerçekleştirmek isteyen bireylere bizler çeşitli eğitimler sunmaktayız. Her ne kadar sağlanan pilotluk basit bir durum olarak gözükse de kişilerin alması gereken birçok eğitim bulunmaktadır. Bunlar;

  • Başlangıç eğitimi

  • Termik eğitim

  • SIV eğitimi

  • Pilotluk hatta uzman pilotluk eğitimi olmaktadır.

Temel bilgilerin verildiği ve uygulamanın en çok olduğu alan başlangıç eğitimi olmaktadır. Bizler sizlere en güvenli koşullar altında başlangıçta teorik bilgi sunduktan sonra uygulama alanları sunmaktayız. Uygulama sayılarını fazla tutarak gerekli birkaç uçuşu telsiz kontrolleri altında hatta isteğe göre tandem uçuşlarla pilot gözetimi altında tutmaktayız. Sunulan eğitimlerimizin başında başlangıç eğitimi verilmekte daha sonra bu konuda ilerlemeyi arttırmak isteyen kişilere diğer eğitimlerimizi de vermekteyiz.