Güvenliğiniz Önce Gelir

Bulutlara ulaşmanın ve bir kuş sürüsüyle gökyüzünün maviliği arasında dolaşma durumuna kim hayır diyebilir? Çocukluğumuzdan hatta geçmiş zamanlardan günümüze kadar insanların uçma istekleri artık gerçekleştirilebilmektedir. Üstelik bu durumu gerçekleştirebilmek adına artık uçaklara gerek bile kalmamaktadır. Yamaç paraşütü sayesinde gökyüzünde bir kuş gibi süzülerek maviliğin arasında huzura kavuşmanız mümkün! Üstelik normal bir paraşüt atlayışından farklı olarak uçuş güvenliği sağlanarak saatlerce havada süzülmeniz mümkün. Yamaç paraşütü paraşüt atlayışlarından farklı olarak gerekli koşullar sağlandığı müddetçe saatlerce sürebilmektedir. Bu durumda sizlerin alacağı keyif zamanı da giderek artmakta bu keyifli anlar sırasında hayallerinizi de gerçekleştirmeniz mümkündür. Artık bulutlara ulaşmak bir hayal değildir.

Yamaç paraşütü, uygun olan paraşüt ekipmanları dahilinde uçuş güvenliği sağlanarak gerçekleştirilen bir hava sporudur. Yamaç paraşütü sayesinde bireyler dilerse sakin bir şekilde uçuş gerçekleştirirken dilerse bu spor alanında kendini geliştirerek çeşitli akrobasi hareketleri de yapıp eğlenceyi kat be kat arttırabilmektedir. Paraşüt atlayışlarından farklı olarak bir yükseklikten atlama durumu olmaksızın gerçekleştirilmektedir. Yamaç paraşütünde işleyiş daha farklı gerçekleştirilirken aynı zamanda risk durumlarına karşı güvenlik önlemleri de fazladır. Bu uçuşlar öncesinde bireyler uygun bir kalkış ve iniş alanı bularak, kalkış alanlarında birkaç adım koşu gerçekleştirdikten sonra havaya kendini kaptırarak süzülmekte ve artık pilotun ya da bireyin kendi eğitim durumuna göre diledikleri vakit kadar havada bulunabilmektedir

Bulutlara
Dokun

40000
+

Tandem Uçuşu

1200

Uçuş Noktası

Dikkat Edilmesi Gerekenler

01​.

Paraşüt

Kullanılacak paraşütün yapısı, en son ne zaman kullanılmış olduğu

02​.

Paraşüt Pilotu

Tandem uçuşu yapılacaksa pilotun deneyimi ve aldığı eğitimler

03.

Haberleşme

Ekipmanlar içerisinde haberleşmeyi sağlayacak ekipmanın bulunması

04​.

Ekipman

Kask, gözlük gibi temel korunma ekipmanlarının olması gerekmektedir.

Yamaç Paraşütü Tehlikeli Midir?

Yamaç paraşütü uçuşları gerçekleştirmek isteyen birçok birey bulunmaktadır ancak gerçekleştirebilen insan sayısına baktığımızda bu oranlar neredeyse yarı yarıya azalmaktadır. Bu durumu oluşturan başlıca etkenler bulunmaktadır. Bireyler uçuş güvenliği konusunda tereddütlere kapıldığından hava sporundan kendini geri tutabilmektedir. Ancak yeterli araştırmalar sonucunda uçuşlar sırasında problemleri kontrol altına alabilmeyi sağlayan ya da bu durumların oluşmasına engel olabilecek birçok ekipman bulunmaktadır. Ekipmanların tam olarak sağlanması bireylere kolaylık ve güvenlik konusunda yardımcı olmaktadır. Bu durumda yapılması gereken uçuş için anlaşılan kulüplerin ekipmanları ne derece karşıladığı konusunda dikkat etmek ya da bireysel uçuşlar sırasında dikkat sağlamaktadır.

Ayrıca bilinmektedir ki yamaç paraşütleri sırasında kaynaklanan kazaların birçoğunun sebebi pilot ya da bireyin yetersiz eğitimi ve bilgisi neticesinde gerçekleşmektedir. Yaşanan kazaların sayısı oldukça azdır. Ancak bireyler kendinden emin olmadıkları ve eğitimleri almadıkları müddetçe kazalara sebebiyet vermektedir. Bunun dışında uçuş güvenliği konusunda da ekstra bir bilgisi olmayan bireyler kazalara neden olmaktadır. Ekipmanların tam olarak sağlanması bu tarz durumlarda alınacak kaza oranlarını en düşük seviyeye indirmektedir. Dikkat edilmesi gereken ekipmanlar:

  • Kullanılacak paraşütün yapısı, en son ne zaman kullanılmış olduğu
  • Tandem uçuşu yapılacaksa pilotun deneyimi
  • Ekipmanlar içerisinde haberleşmeyi sağlayacak ekipmanın bulunması
  • Kask, gözlük gibi temel korunma ekipmanlarının olması gerekmektedir.

Bireylerin yamaç paraşütü isteklerini yerine getirebilmek adına belirli bir müddet yardımcı olmaktayız. Bizler, bireylerin bu uçuşlar sırasında en ufak bir zarar görmeden sadece uçuşun keyfini çıkarmalarına önem vermekteyiz. İstediğimiz ortamı oluşturabilmek adına uçuş güvenliği konusuna özenle dikkat etmekteyiz. Bu güvenliği sağlayabilmek adına biraz önce saydığımız tüm maddelerde bizzat özen göstererek ilerlemekteyiz. Aynı zamanda bünyemizde tandem (ikili) uçuşları gerçekleştirecek pilotların eğitim seviyesine dikkat etmekte özellikle SIV eğitimi almış olmalarına dikkat etmekteyiz. SIV eğitimi almış bireyler zorlu uçuşlar sırasında karşılaşabilecek durumları bildiğinden bu gibi durumlarda ne yapması gerektiğine dair kapsamlı bir brifing almış olurlar.Tüm bunların dışında uçuşlarımızı en iyi şekilde sağlayabilmek adına belli başlı başka konular üzerinde de durmaktayız.

  • Bireylerin uçuşa uygun ve hazır olması noktası
  • Bireyin uçuşa engel olacak sağlık probleminin olmaması (kalp, tansiyon, sara vs.)
  • Uçuş yapılacak alanların seçiminde dikkat edilmektedir
  • Uçuş yapılacak gün eğer yeterli bir rüzgar, termik trafiği görülmesi gerekmektedir.

Sayılan maddeler doğrultusunda eğer eksiklik varsa uçuşu iptal etmekteyiz. Özellikle uçuşlarımız öncesinde uçuş güvenliği sağlayabilmek adına uçuş yapacak bireylere zor ve bunaltıcı olmayan temel birkaç bilgi vererek onları uçuşa hazır hale getirmekteyiz. Uçuş sırasında da istenirse bireyleri kaygı durumlarından uzak tutmak adına bilgilendirmeler yapmaktayız. Ancak uçuşlarımız sırasında manzaraya olan hayranlık dolayısıyla buna pek gerek kalmamaktadır.

Canlı Destek
Canlı Destek
Türkiye Geneli Yamaç Paraşütü Uçuşları
Merhaba !
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?