Pilot Eğitimi

Yamaç paraşütü, özgürlüğünün peşinde olan ve tek başına bir kuş gibi rüzgârın gücüyle havada süzülmek isteyen bireylerin başvurduğu sporların başında gelmektedir. Hava sporu olarak gerçekleştirilen yamaç paraşütü başlangıç aşamasında istenirse eğer bir eğitim alınmaksızın pilotlarla birlikte gerçekleşebilmektedir. Burada bireylerin yapması gereken tek şey uçuşun keyfini çıkararak rüzgârı teninde hissetmektir. Gerçekleşen uçuşlar sonrası bu durumun keyfini alan kimi insanlar işi ilerleterek yamaç paraşütü konusunda pilot olmayı isteyebilmekte ve ikili uçuşları bırakarak kimi zaman havada tek başına süzülmek istemektedir. Bu durumu gerçekleştirebilmek adına pilot eğitimi almak gerçekleştirilmesi gereken aşamaların başında gelmekte ve ancak bu sayede bireyler istediklerini yerine getirebilmektedir.

Ülkemizde özellikle belirli alanlarda popülerlik kazanmış ve giderek yeni alanlar konusunda keşifleri sağlayan yamaç paraşütü aslında yurt dışında oldukça fazla talep gören ve gerçekleştirilen hava sporlarının başında gelmektedir. Ülkemizde özellikle Ölüdeniz gibi bilindik alanlarda gerçekleştirilen bu spor artık popülerliğini arttırarak giderek yayılmakta ve birçok kişinin de başvurusuna sebep olmaktadır. İlk defa bu sporu gerçekleştirecek bireylerin genel birtakım kaygıları olabilmektedir. Yükseklik, hava akımı ya da genel güvenlik hakkında bilgi sahibi olmayan bireylerin tedirginlikleri normaldir ancak sadece bir kere bu sporun tadını alan bireylerin bir daha yapmam demesi neredeyse görülmemiş hatta pilot eğitimi alarak bu alanda kendini geliştiren kişilerin sayısı azımsanmayacak kadar azdır.

 

Yamaç Paraşütünde Pilot Eğitimi Nasıl Olmaktadır?

Yamaç paraşütü çeşitli eğitimleri içeren bir hava sporudur. Bu eğitimi gerçekleştiren kurumların, kulüplerin sayısı ise çok fazla olmamakla birlikte giderek bir artış da söz konusudur. Artan sayının sebepleri arasında kesinlikle yamaç paraşütüne olan ilginin artması gösterilebilmektedir. Kendini bu alanda daha profesyonel hissetmek isteyen bireyler çeşitli kurumlara ve kulüplere pilot eğitimi için başvuruda bulunmaktadır. Genel anlamda verilecek eğitimler benzerlik göstermekle beraber her kulübün kendi içerisinde talep ettikleri durumlar ya da gerçekleştirme uygulamalarında birtakım farklılıklar meydana gelmektedir. Aynı zamanda diğerleriyle ayırımda sebep olan en önemli unsurlardan birisi de kurumların talep ettikleri fiyatlardan kaynaklanmaktadır.

Gerçekleştirilecek pilot eğitiminde kursumuzda birtakım koşullarda bulunarak bu hususlara uyan bireylere ancak eğitim vermektedir. Bireylerde göz önünde bulundurduğumuz özellikler:

  • Kişilerin kalp, astım hastası olmaması
  • Yükseklik korkusunun bulunmaması
  • Daha önce belirli zamanlar içerisinde uçuşlar gerçekleştirmiş olması gerekmektedir.

Bireyin sağlığını korumak adına bu hususlar neticesinde bireylerin kabulü gerçekleştirilip eğitimler verilmektedir. Yükseklik korkusu gibi birtakım fobilerin bireyin kalp ritminde değişiklik göstermesi gibi etkenlere sebep olduğundan sağlığı tehdit edecek herhangi bir ortam oluşmasına engel olmaktayız. Bunların dışında hava akımından etkilenerek nefes alma konusunda sorunlar yaşamaması adına da astım hastalarına eğitim konusunda yardımcı olamamakta onların sağlığını ilk sıraya koyarak hareket etmekteyiz.

 

Pilot Eğitimimizde İzlediğimiz Programlar

Bizlere yapılan gerekli başvurular ve iletişim sonucunda sizlerin gerekli koşulları sağlaması noktasında geribildirimler yaparak kişi sayısını belirlemekteyiz. Gerçekleştirilecek pilot eğitimi için uygun bir uçuş alanı kararlaştırılarak gerekli gün ve saat konusunda gerekli bilgiler verilmektedir. Daha sonra belirlenen vakit içerisinde buluşma alanında toplandıktan sonra önce kara üzerinde eğitmenimiz tarafından gerekli bilgiler sunulmaktadır. Program dahilinde neler yapılacağı aynı zamanda aşamaların neler olacağı konusunda bilgilendirme yapan eğitmenimiz daha sonra kullanılacak malzemeler noktasında da bilgilendirme yaparak havada nasıl bir irtibat kurulacağı noktasında anlaşmaya varılmaktadır. Kara üzerinde tüm bilgiler ortalama bir süre içerisinde verilerek hazır olunduğu noktada artık uygulamaya geçilip uçuşlarla pekiştirilme yapılmaktadır.

 

  • Pilot eğitimi sırasında verilen bilgiler genel olarak her kulüp için aynı olmaktadır. Bizim eğitim içerisinde sizlere sunduğumuz belirli başlı konu başlıkları bulunmaktadır. Bunlar:
  • Paraşütü kaldırış sırasında kullanılan yöntemler
  • Kullanılan değişik frenlemeler (çapraz frenleme vs.)
  • Kiting çalışması
  • Ters kalkış metotları
  • Uçuş sorunları
  • Termik kontrol sağlama vs. olmaktadır.

Verilecek bu bilgiler neticesinde bir ilerleme sağlanmaktadır. Pilot eğitimi alabilmek adına gerçekleştirilmesi gereken hususlar eğer ki gerçekleştirilmediyse örneğin çeşitli uçuşlar ya da termik eğitim gibi durumları kursumuzda pilot eğitimi öncesinde almanız mümkündür. Verilecek olan bu eğitimler sayesinde artık uçuşlarınızdan alınan hazları daha çok arttırmakta ve tüm kontrolü bizzat elinize alabilmektesiniz, havada tüm kontrol siz de!