Termik Eğitimi - İnter Yamaç Paraşütü

Termik Eğitimi

KİMLER KATILABİLİR?
Başvuru koşullarını inceleyiniz.
EĞİTMENLER
Burhan Felek ve Gizem Aydoğan
SON BAŞVURU SÜRESİ
31 Aralık 2022
KATILMAK İÇİN
Kurs Katılım Formu

YHavada süzülmek, bulutlar arasında dolaşmak ve kuşlara eşlik etmek ister misiniz? Paraşüt uçuşları sayesinde bireyler tüm bu saydığımız durumları yaşayarak adeta bir kuş gibi uçuşlar gerçekleştirmekte özgürlüğün tadını çıkarabilmektedir. Uçuşlar, çeşitli ekipmanlarla birlikte gerçekleştirilmekte ve son derece güvenli bir şekilde yapılabilmektedir. Bu sayede uçmak konusunda en ufak bir tereddüt yaşamadan en iyi ve korumalı bir şekilde sadece uçuşun tadını çıkarmak mümkündür. Tandem uçuşları için gerekli bir eğitim gerekli değilken ileri bir seviyeye gelebilmek adına ve tekli uçuşlar yapabilmek adına termik eğitimi, pilot eğitimi ya da başlangıç eğitimi gibi çeşitli eğitimler almak gereklidir. Bu sayede havaya daha hâkim olunmaktadır.

Paraşüt yapmak ülkemizde giderek yaygınlaşan bir spor olsa da hala gerekli yaygınlığı kazanmamıştır. Hava sporu olarak adlandırılan paraşüt uçuşları bireylerin şehrin kalabalığından uzak, kendilerini dinleyebilecekleri ve bulutların üzerinde yürüme fırsatları bulabildikleri bir alandır. Gerekli cesareti kendisinde bulabilen ve bu alanda yoğunlaşan bireyler başlangıçta paraşüt alanında uçuş gerçekleştiren kurumlara başvurarak pilotla birlikte yamaç paraşütü uçuşları gerçekleştirebilmektedir. Tandem uçuşlarında bireylerin gerekli bir eğitim görmesine gerek kalmaz çünkü pilotlar gerekli komutları kendileri uygulamakta uçuşu gerçekleştiren kişiye sadece uçuşun tadını çıkarmak kalmaktadır. Ancak ilerleyen uçuşlar neticesinde kişilere artık bu yeterli gelmediğinden termik eğitimi, pilot eğitimi gibi eğitimlerden geçerek kontrolün kendinde olduğu uçuşlar gerçekleştirebilmektedir.

Termik Eğitimi Uçuşun Gerekliliğidir

Tandem uçuşlar, yamaç paraşütü hava sporu olarak gerçekleştirildiğinden kimi koşulların gerçekleştirilmesi bunlara göre hareket edilmesi gerekmektedir. Tahmin edilebileceği üzere ilk olarak uygun olması gereken durum rüzgârın durumu ve hareketleridir. İstenilen şekilde bulutların üzerinde yürümeyi sağlamak adına rüzgârın hareketlerini anlayabilmek ve bunların neticesinde bir rota belirlemek oldukça önemli bir koşuldur. Tandem uçuşlar sırasında kimi kurumlar deneyimli pilotları bünyelerinde bulundurduğundan rüzgâr hareketleri yani termik konusunda en iyi tahminleri yaparak güvenli bir kontrol sağlayabilmektedir. Bireysel uçuşları gerçekleştirebilmek adına da termik eğitimi alınması zorunlu eğitimler arasındadır. Kişi rüzgârın hareketi, oluşum sırası ve yönü hakkında gerekli bilgiye bu sayede ulaşabilmektedir.

Termik, dik olarak yükseğe doğru hareket eden hava akımlarıdır. Paraşüt uçuşlarını daha yüksekte ve daha uzun gerçekleştirebilmek adına termiklere göre hareket etmek gerekmektedir. Gerekli dikkati sergiledikten sonra termikleri kontrol altına alarak paraşütü hareket ettirmek bulutların üzerinde uçuş yapma konusunda daha avantajlı ve keyifli bir uçuş yapmayı sağlamaktadır. Termik eğitimi bu açıdan daha büyük önem taşımaktadır. Bizler gerekli uçuşları gerçekleştirerek bireysel olarak uçuşlarını gerçekleştirmek isteyen bireylere eğitim vermekteyiz. Bu eğitimi alabilmek adına:

 • Bireylerin belirli bir saat havada olma koşulunu sağlamış olması,
 • Uçuş şartlarının uygun olduğu bir alan/hava olması,
 • Paraşüt konusunda az da olsa bilgiye sahip olunması ve ekipmanları kullanma, ekiple beraber hareket edebilme koşuluna uyulması eğitim için gerekli koşullardır.
Termik Eğitimi Sırasında Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Bizler termik eğitimini gerçekleştirirken belirli unsurları göz önünde bulundurarak adım adım ilerleme sağlamaktayız. Sergilediğimiz ufak adımlarla ilerleyişler daha emin bir şekilde uçuşları gerçekleştirebilmek adına büyük önem taşımaktadır. Termik eğitimi bizlerce belirli ortamlar içerisinde ve hususlarla gerçekleştirilmektedir. Bunlar:

 • Eğitim, 5-8 kişi arasında bir grupla birlikte gerçekleştirilmektedir
 • Uçuş öncesi kesinliği sağlamak adına kullanılan ekipmanlar hakkında gerekli bilgiler verilmektedir
 • Uçuşlarımız belirli alanlar ve tepelerde gerçekleştirilmektedir
 • Güvenliği sağlama adına ekipmanlarımız tam olarak bulunmaktadır
 • Son olarak bu eğitimi alabilmek adına eğitmenlerimiz tarafından belirlenen havada kalma süresine uygun hareket edilmiş olması gerekmektedir.

 

Sağlanan ortam ve koşullar neticesinde artık bulutların üzerinde yürümemizi engelleyen hiçbir engel yok! Eğitimcilerimiz neticesinde verilen ilk aşamada karada temel bilgiler verilmektedir. Bu bilgiler arasında termik eğitimi konusunda yapı taşı olarak bilinen bulutların gözlemlenmesi, bulutların hareketlerine; oluşumuna, dağılımına göre hava hareketleri bulunmaktadır. İyi bir termik eğitimini sağlayabilmek adına uçuş yapacak bireylerin sahip olması gereken en önemli özellik gözlem olmaktadır. Bizler de bireylere gözlem sırasında bulutları nasıl yorumlamaları gerektiği, ne tarz durumlarda uçuşların farklılık değişiklik göstereceği konusunda bilgiler sunmaktayız. Bundan sonraki durumlarda ise artık bireyler uçuşa geçerek hava da uygulamaya tabi tutulmakta bu sırada her bireyin birbiriyle haberleşmesini sağlayan ekipmanlar sayesinde irtibat oluşturulmaktadır.

Termik Eğitimi Aldığımda Neler Kazanacağım ?

P4, İleri düzey Pilot, Yeterli uçuş tecrübesi ve saatine sahiptir, bir çok bölgede uçmuştur. Nerde , ne zaman uçulacağını veya uçulamayacağını bilir. Kendinden daha tecrübesiz pilotlara rehberlik edebilir.

Edindiğiniz tecrübe ve pratikle uçuş zevki ile sizden daha düşük lisanslarda bulunan pilot adaylarına rehberlik edebilir lisansınız izin verdiği sürece eğitmenlik yapabilirsiniz.

Pilotlar ve pilot adayları unutmayınız ki uçmak bir özgürlüktür ancak Aşırı Güven Aşırı Yanılgıdır.

Alacağınız eğitimler ile beraber kendinizi fiziksel, ruhsal olarak geliştirmekle beraber neleri başarabildiğinizi gördüğünüzde kendinize güveniniz artacak ve bununla beraber hayata olan bakış açınız da değişecek. Eğitim ile tecrübenin birleştiği eğitimler ile kişisel gelişiminize büyük bir katkı sunacak ve kendinizi yaşıtlarınızdan bir adım daha ileri taşıyacaksınız.

Yamaç Paraşütü Termik Eğitimi İçin Gerekli Evraklar
 1.  Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi,
 2.  Adli sicil kaydı kursun başlamasından en fazla 6 ay önce alınmış olmalıdır, 18 yaşının altındaki     kişilerden alınmaz. (Adli Sicil kaydında her hangi bir nedenden yargısı devam edenle, taksirli suçlar dışında kalan suçlardan hüküm giymiş olanlar kursa kabul edilmezler.)
 3.  Kan grubu belgesi, (Ehliyet/Nüfus Cüzdanı üzerinde belirtilmiş ise yeterlidir.)
 4.  Öğrenim durum belgesi, taahhütname, 18 yaşını doldurmamış olanlar için ayrıca velisinden imzalı ve noter onaylı muvafakatname belgesi getirirler.
 5.  Son 6 ay içinde çekilmiş 6 adet vesikalık fotoğraf. Uçuş kaza sigortası ya da sigorta bedelini ilgili hesaba yatırdığına ilişkin banka dekontu,
 6.  Aile hekimliğinden Yamaç paraşüt Sporu Yapabilir ibareli rapor almış olmak. Sorumlu öğretmen gerekli görmesi halinde Tam teşekküllü bir hastaneden “Uçuş ve Atlayışa Elverişlidir” ibareli heyet raporu talep edebilir.
 7.  Sertifika arkasına yapıştırılmak üzere THK pulu almak,
Canlı Destek
Canlı Destek
Türkiye Geneli Yamaç Paraşütü Uçuşları
Merhaba !
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?