Van Yamaç Paraşütü - İnter Yamaç Paraşütü

Van Yamaç Paraşütü

Ülkemiz doğal güzelliklerle çevrili insanın içini huzur kaplayan alanlarla çevrilidir. Bulunan her manzaranın karşısında huzura kapılmamak elde değildir. Özellikle büyükşehir dışında yaşayan bireyler bu konuda şanslıyken gelişmiş yerlerde oluşan konut çokluğu, iş yoğunluğu sebebiyle şehirde yaşayan insanlar daha az fırsatla karşı karşıya kalmaktadır. Oluşan yoğunluktan bunalan bireyler aynı zamanda şehre kuş bakışı bakmak ve huzura ulaşabilmek adına yollar aramaktadır. Sadece uçakta gerçekleşen uçuşlarla bu amaca kolaylıklı ulaşılıyor iken artık gelişen hava sporları sayesinde bireyler isteklerini yerine getirmektedir. Özellikle keşfedilmemiş alanlarda yapılan hava sporları daha zevkli olmaktadır. Van yamaç paraşütü bu alanda yapılabilecek en iyi şehirler arasında bulunmaktadır.

Yamaç paraşütü, bireylerin rüzgârın hava akımına kendini bırakarak gerekli hava şartlarına uygunluk sağlandığı müddetçe saatlerce uçuşların gerçekleştirilebildiği hava sporlarıdır. Bulunan uygun herhangi bir noktadan paraşütle birlikte bireyin kendini rüzgâra bıraktığı durumlarda gerçekleştirilebilen bu hava sporu aslında yurtdışında oldukça yaygın bir şekilde yapılmaktadır. Ülkemizde ise yeni yeni ciddi ilgilisini bulan yamaç paraşütü ilk olarak Ölüdeniz de yapılmaya başlanarak insanların ilgisini çekmeye başlamıştır. Ancak ülkemiz yükselti ve rüzgâr açısından da uygun bir yer olduğundan Ölüdeniz ’de başlayan yolculuk artık ülkenin dört bir yanında gerçekleştirilebilmektedir. Son zamanlarda özellikle Van yamaç paraşütü konusunda ilgi oluşturmakta ve birçok şehir dışından gelen birey tarafından da ziyaret edilmektedir.

Yamaç Paraşütüne Uygun Alanlar

Paraşüt uçuşlarını gerçekleştirebilmek adına bazı koşulların sağlanması gerekmektedir. Aslında gerçekleşmesi gereken koşulların birçoğu bireyler tarafından sağlanabilmektedir. Sadece bir iki unsur bireylerin elinde olmadığı durumlarda oluşmaktadır. Yamaç paraşütünü gerçekleştirmek adına bulunması gereken unsurlar:

 • Uygun kalkış ve iniş noktaları
 • Rüzgârın uygun miktarda ve doğru yönde esmesi
 • Uçuş yapacak bireyin hava şartlarını göz ederek uygun giyinmesi
 • Uçuş sırasında güvenliği ve irtibatı sağlayacak ekipmanların bulunması gerekmektedir.

Uçuş yapılacak alanların birçok yerde uygun şekilde bulunabilmektedir. Van yamaç paraşütü konusunda özellikle uygun bir alan olmakla birlikte birçok belediye bu konuda insanlara yardımcı olmak adına da düzenlemeler yapmaktadır.

Gerçekleştirilmesi düşünülen uçuşlar ülkemizin birçok doğal güzelliğiyle buluşarak gerçekleştirilmektedir. Ölüdeniz ‘in yurtdışındaki birçok kişi tarafından fark edilerek ilgi odağı olması sonrasında artık çoğu şehir bu alanda kendinde de ilgiyi toplamayı hedeflemektedir. Bulunan yeşil ve doğal ortamların çokluğu yamaç paraşütü sporcularını kendine çekebilmektedir. Van yamaç paraşütü konusunda tam olarak bu alanda uyumluluk sağlamaktadır. Hem yeşilliği hem de gölünün güzelliğiyle birleşen noktalarda huzurla uçuşların yapılması mümkün olmaktadır. Ayrıca Van’ın uçuş noktalarından bazı yerlerde belediyeler bireylere kolaylık sağlaması adına yol ve düzenlemeler yapmaktadır. Bu gibi durumlarda yamaç paraşütü yapan insanları kendine çekme konusunda etkili olmaktadır. Gölün ve gökyüzünün maviliği arasında süzülmeye hazır olun!

Van Yamaç Paraşütü Alanları

Paraşüt uçuşu yapmak isteyen bireyler bu alanda yardımcı olan birçok kulüp ya da pilota başvuruda bulunmaktadır. Giderek artan yamaç paraşütü pilotu sayesinde uçuşları gerçekleştiren bireyler bu alanda uzman kişilere ulaşmaya çalışmaktadır. Uçuş yapabilmek adına bir eğitim alma zorunluluğu olmayan kişiler gerekirse tandem uçuşları gerçekleştirerek hayallerine ulaşabilmektedir. Van yamaç paraşütü yapabilen kulüpler belirli alanlarda uçuşları oluşturmaktadır. Bu alanlar sahip oldukları özellikler neticesinde uçuş yeri olarak kabul edilmektedir:

 • Yeterli yüksekliğin (irtifa) bulunması
 • Rüzgârın ters esmesi
 • İniş ve kalkış alanlarının uygun olması gerekir.

Tüm bu özelliklere uygun alanlarda gerekli malzemelerinde bulunması doğrultusunda gerçekleştirilmektedir.

Yamaç paraşütü ile kendinizi bir an olsun ödüllendirerek yalnız kalmanız, kendi içinize dönmeniz mümkün olabilir…

Van denilince akıllara ilk olarak Van Gölü gelmektedir. Sahip olduğu güzellik sayesinde birçok insanın ilgisini kendine çekebilmektedir. Van Gölü manzaralı gerçekleştirilen Van yamaç paraşütü uçuşları son zamanlarda en çok ilgi çeken noktalardan birisidir. Van’ın Gevaş ilçesinden bu uçuşlar Van Gölü seyrinde devam etmektedir. Bunun dışında bu il içerisinde birçok uçuş noktası bulunmaktadır:

 • Gevaş Abalı
 • Erek Dağı
 • Dağ önü köyü
 • Gören Dağı.

Bunun dışında birçok 150 metre yüksekliği aşkın alan bulunmaktadır. Özellikle yaz aylarında gerçekleştirilen yamaç paraşütü ılık havanın esintiyle oldukça fazla tercih edilmektedir. Bizler de sizlere bu alanda yardımcı olabilmek adına çeşitli ekipmanlarımız ve uzman pilot kadromuzla beklemedeyiz. Bizlere ulaşarak daha fazla bilgi alabilir ve hayallerinizi gerçekleştirmeyi başarabilirsiniz.

Canlı Destek
Canlı Destek
Türkiye Geneli Yamaç Paraşütü Uçuşları
Merhaba !
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?