Ordu Yamaç Paraşütü Eğitimi 2023 - İnter Yamaç Paraşütü

Ordu Yamaç Paraşütü Eğitimi 2023

Ordu Yamaç Paraşütü Eğitimi

Ordu yamaç paraşütü eğitimi için Karadeniz’in tercih edilen noktalarından biri oluyor. Paraşüt tutkunları, son dönemlerde Ordu’yu yamaç paraşütü etkinlikleri için sıkça ziyaret ediyor. Ordu maviyle yeşilin birbiriyle buluştuğu eşsiz doğası ile yamaç paraşütü tutkunlarına benzersiz bir deneyim sunuyor. Ormanları, gölleri, tertemiz havası ile ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor. Bölge yıl boyunca yalnızca yerli paraşütçüleri değil; yabancı pilotları da ağırlıyor. YPEğitimi, Ordu’da yamaç paraşütü eğitimi için faaliyet yürüten uçuş okullarından biri oluyor. Avantajlı fiyatları ile pilot adaylarına keyifli bir eğitim süreci sunuyor.

Ordu Yamaç Paraşütü Eğitimi

Peki; Ordu’da yamaç paraşütü eğitimi almak için ne yapmak gerekiyor? Ordu yamaç paraşütü fiyatları nasıl? Ordu’da yamaç paraşütü için hangi bölge tercih ediliyor?

Ordu Yamaç Paraşütü Eğitimi İçin Hangi Bölge Tercih Ediliyor?


Boztepe yamaç paraşütü
denildiğinde akla gelen ilk bölge oluyor. Bölgenin tercih edilmesinin en önemli sebeplerinden biri ulaşım kolaylığı oluyor. Şehir merkezinde bulunan teleferik Boztepe’ye 7 dakika gibi kısa bir sürede ulaşabiliyor. Boztepe yamaç paraşütü tutkunları için eşsiz manzaralar sunuyor. Boztepe’ye gelen yerli ve yabancı ziyaretçiler keyifli bir uçuş deneyimi yaşama fırsatı buluyor. Boztepe Ordu’da yamaç paraşütü eğitimleri için de tercih ediliyor. Elverişli yapısıyla yamaç paraşütü pilotu olmak isteyenler ve tandem uçuşlara katılmak isteyenler tarafından tercih ediliyor. Bölgede yılın dört mevsimi yamaç paraşütü uçuşları gerçekleştirilebiliyor. Boztepe, aynı zamanda farklı doğa sporları için de tercih edilen merkezlerden biri oluyor.

Boztepe Yamaç Paraşütü

Ordu Yamaç Paraşütü Eğitimi Kimler İçin Uygundur?

Paraşüt eğitimi almak isteyenler için yaş sınırı önemli bir kriter olarak karşımıza çıkıyor. Eğitimlerden faydalanmak isteyenlerin 16 yaşını doldurmuş olmaları gerekiyor. Uzman pilot eğitimlerinde ise yaş sınırı 18 olarak biliniyor. Paraşüt eğitimi almak isteyenler için belirlenmiş bir boy ve kilo sınırı da bulunuyor. Eğitimlerden faydalanmak için 155 – 200 cm boy aralığına ve 45 – 110 kilo aralığına sahip olmak gerekiyor.

Ordu yamaç paraşütü eğitimi için Karadeniz’in tercih edilen noktalarından biri oluyor. Paraşüt tutkunları, son dönemlerde Ordu’yu yamaç paraşütü etkinlikleri için sıkça ziyaret ediyor.

 

Yamaç paraşütü eğitimi almak isteyenler için aranan koşullar bunlarla sınırlı kalmıyor. Sağlık ve spora elverişlilik yamaç paraşütünün olmazsa olmaz koşulları arasında yer alıyor. Kalp ve sorunum problemleri yaşayanların eğitimlerden faydalanmasına izin verilmiyor. Hamileler ve renk körleri eğitimlere katılamayanlar arasında bulunuyor. Yüksek tansiyon, epilepsi gibi rahatsızlıklar yamaç paraşütü eğitimlerine katılmanın önünde başka bir engel olarak biliniyor.

Ordu yamaç paraşütü eğitimi almak isteyenlerin kurs kayıtları sırasında bazı evraklar sunmaları gerekiyor. Bu evraklar gerekli koşulları sağladıklarının bir göstergesi oluyor. Uçuş okullarının adaylardan istediği evraklar şöyle sıralanıyor;

  • Nüfus cüzdanı (Aslı ve Fotokopisi)
  • Son altı ay içinde alınan adli sicil kaydı (18 yaşından büyükler için)
  • Kan grubu belgesi (Ehliyet veya kimlik kartında belirtilmiyorsa)
  • Öğrenim durum belgesi
  • Sekiz adet vesikalık fotoğraf
  • Sağlık Raporu
  • Taahhütname (18 yaşını doldurmuş olanlar için)
  • Veli imzalı ve noter onaylı muvafakatname (18 yaşından küçükler için)
  • THK pulu

Yamaç paraşütü eğitimi almak isteyenlerin en az ilköğretim mezunu olması gerekli koşullar arasında yer alıyor. Bu nedenle kayıtlar sırasında adaylardan öğrenim durum belgesi talep ediliyor. Sağlık raporu Aile Hekimlerinden alınabiliyor. Ancak; kimi zaman hastanelerden heyet raporu alınmasına da ihtiyaç duyulabiliyor. Eğer eğitmen talep ederse hastanelere başvurmak gerekiyor. Vesikalık fotoğraf ve adli sicil kaydının son altı aya ait olması gerekiyor. Bu koşulları sağlayan adaylar eğitimlere katılabiliyor.

Paraşüt Eğitimi

Ordu Yamaç Paraşütü Eğitimleri Nasıl İlerliyor?

Ordu yamaç paraşütü eğitimi beş aşamada gerçekleştiriliyor. Bu beş aşamayı başarıyla tamamlayan adaylar uzman pilot sertifikasına sahip olabiliyor. Eğitimler P1 seviyesi ile başlıyor. Bu seviyede kursiyerlere yalnızca teorik eğitim veriliyor. Uygulamalı eğitimler başlangıç seviyesi olarak da adlandırılan P2 seviyesinde başlanıyor. P2 seviyesi itibariyle tüm aşamalarda teorik ve uygulamalı eğitimler bir arada veriliyor. P2 seviyesinde yer eğitimi, uçuş eğitimi ve meteoroloji eğitimlerine odaklanılıyor. Bu aşamada %75 oranında başarı gösteren adaylar P3 aşamasına geçmeye hak kazanıyor.

Orta pilot eğitimi olarak da adlandırılan P3 eğitimi, uçuş planlama eğitimlerine başlanan aşama oluyor. Termik eğitimi ve yelken uçuşu eğitimine de bu aşamada başlanıyor. Ardından Ordu yamaç paraşütü eğitimi kursiyerleri, deneyimli pilot eğitimi yani P4 eğitimine geçmeye hak kazanıyorlar. Deneyimli pilot eğitimlerinde ise kursiyerler, yedek paraşüt katlama eğitimi alıyorlar. Aynı zamanda kapsamlı yelken ve termik uçuşlarına odaklanıyorlar. Bu aşamayı başarıyla tamamlayan adaylar için uzman pilot eğitimleri başlıyor.

Uzman pilot eğitimi diğer adıyla P5 eğitimi olarak anılıyor. Bu aşamada uzun mesafe uçuş eğitimleri veriliyor. Aynı zamanda rotasyon eğitimi, GPS ve Vario okuma eğitimi gibi konulara odaklanılıyor. İleri seviye termik eğitimi bu aşamada da devam ediyor. Bu aşamanın ardından uygulanan testlerde başarılı olan kursiyerler Uzman pilot lisansı almaya hak kazanıyorlar. Böylelikle kursiyerler beş aşamalı eğitimlerinin sonuna gelmiş oluyorlar.

Ordu yamaç paraşütü eğitimi her aşamada yaklaşık olarak 20 – 30 günlük eğitimleri içeriyor. Eğitimlerin ardından adaylara teorik ve uygulamalı testler uygulanıyor. Bir sonraki aşamaya geçebilmek için adayların bu testlerde başarılı olmaları gerekiyor. Her eğitim seviyesinin ardından adaylara THK onaylı sertifikalar veriliyor. Tüm eğitimler THK tarafından verilen uzman pilot lisansına sahip eğitmenler tarafından yürütülüyor. Eğitimler süresinde adaylara ekipman desteği uçuş okulları tarafından sağlanıyor.

SİV Eğitimi ve Paramotor Eğitimi

Bu eğitimlere ek olarak adaylar, SİV ve Paramotor gibi farklı nitelikteki eğitimlere katılabiliyorlar. SİV Eğitimi, acil durumlara müdahale edebilecek paraşüt pilotlarının yetiştirilmesini amaçlıyor. Paramotor eğitimi ise yamaç paraşütünün farklı bir türüne yönelik olarak veriliyor. Kursiyerler paramotor eğitimlerinde temel paraşüt eğitiminin yanı sıra; paramotor kurulumu, motor bakımı gibi konulara odaklanıyorlar. İniş ve kalkış planlama ve uçuş eğitimlerine tabi tutuluyorlar. Kursiyerler Ordu yamaç paraşütü eğitimi kapsamında SİV ve Paramotor eğitimi almayı da tercih edebiliyorlar.

Ordu Yamaç Paraşütü Fiyatları

Peki; Ordu’da yamaç paraşütü eğitimi almak isteyenlerin ne kadar bütçe ayırmaları gerekiyor? Ordu yamaç paraşütü fiyatları nasıl? Ordu’da yamaç paraşütü eğitimleri az önce de sözünü ettiğimiz gibi farklı seviyeleri içeriyor. Her seviye farklı süreleri kapsıyor ve adaylar farklı ekipmanlara ihtiyaç duyuyorlar. Bu durum yamaç paraşütü eğitimi fiyatlarına yansıyor. Fiyatlar her aşama için farklılık gösteriyor. Kursiyerlerin her bir aşama için 5 bin ile 15 bin TL arasında değişen bütçeler ayırmaları gerekiyor. Kursiyerler eğitimler süresince uçuş okulundan ekipman desteği alabiliyorlar. Ancak kişisel masrafların kursiyere ait olduğu biliniyor. Eğitimler süresince konaklama masrafını da kursiyerlerin kendilerinin karşılaması gerekiyor. Bu konu hakkında daha detaylı bilgiye uçuş okulları ve eğitmenler aracılığıyla ulaşılabiliyor.

Ordu yamaç paraşütü eğitimi hakkında daha detaylı bilgi almak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için YPeğitimi ile iletişime geçebilirsiniz. Görüş ve önerileriniz için bize web sitemiz ya da sosyal medya kanalları aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Bizi Facebook ve Instagram hesaplarımızdan takip edebilir, güncel gelişmelerden ve etkinliklerden haberdar olabilirsiniz.

Bize telefon numaralarımız aracılığıyla ulaşabilirsiniz;

www.orduyamacparasutu.com

0850 308 2143
0542 492 2022

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Canlı Destek
Canlı Destek
Türkiye Geneli Yamaç Paraşütü Uçuşları
Merhaba !
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?